>
druk

Jakimi metodami można uszlachetnić druk?

Dodano 22.07.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Mimo tego, że coraz więcej usług oraz reklam przenosi się do Internetu, to drukowane materiały są nadal niezwykle istotną częścią promocji firmy. Jednak, aby ulotka czy plakat zainteresował potencjalnego klienta, musi się wyróżniać. Mowa tutaj przede wszystkim o ciekawym projekcie, który zapadnie w pamięć odbiorcom. Jednak podczas przygotowywania materiałów reklamowych istotna jest również ich estetyka i elegancja. Właśnie dlatego warto uszlachetniać druk, ponieważ dzięki temu można osiągnąć oryginalne rezultaty. Na czym polega uszlachetnianie druku i jakimi metodami można to robić?

Na czym polega lakierowanie i foliowanie druku? 

Uszlachetnienie druku ma szczególne znaczenie w przypadku materiałów reklamowych i promocyjnych. W zależności od potrzeb można wykorzystywać różne metody uszlachetniania. Jedną z popularniejszych jest lakierowanie druku. Wykorzystywane są do tego lakiery UV. Uszlachetnianie druku tą metodą polega na nanoszeniu bezbarwnego materiału na kartkę albo jej fragment. Dzięki temu broszura czy wizytówka zostaje usztywniona i staje się odporna na wilgoć, ścieranie i środki chemiczne. Takie materiały prezentują się również estetycznie, uzyskują połysk i są aksamitne w dotyku.

Kolejną metodą uszlachetniania druku jest foliowanie, które polega na pokryciu kartki specjalną folią. W zależności od potrzeb mogą być do tego wykorzystywane zarówno matowe, jak i błyszczące i aksamitne folie. Celem foliowania materiałów reklamowych jest nadanie im oryginalnego wyglądu. Oprócz tego folia zapewnia ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem wilgoci.

Czym jest tłoczenie druku? 

Kolejną metodą uszlachetnienia druku jest tłoczenie, które pozwala na stworzenie trójwymiarowego wzoru, który może być wypukły albo wklęsły. Wyróżnić możemy kilka sposobów tłoczenia:

  • na zimno, która polega na zastosowaniu specjalnego kleju i promieni UV,
  • na gorąco, do którego wykorzystywana jest folia hot stampingowa i wypukłe matryce, które rozgrzewają się do temperatury 100 stopni Celsjusza,
  • laserowo,
  • złocenia, które jest nanoszone dzięki specjalnej folii,
  • hot print.

Inwestycja w uszlachetnienie druku z pewnością się opłaci. Trudno zyskać zainteresowanie potencjalnego klienta, a materiały reklamowe dobrej jakości o wyjątkowym wyglądzie z pewnością zwiększą szanse na skorzystanie z usług firmy.