>
drukarnia

Jak wygląda skład materiałów do druku?

Dodano 23.11.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Poprawne przygotowanie pliku do druku jest bardzo ważne. Dzięki temu można mieć pewność, że wydruk wyjdzie dokładnie tak, jak go sobie zaplanowaliśmy. Przygotowując pliki, trzeba stosować się do kilku określonych reguł. Dzięki nim współpraca pomiędzy osobą zlecającą druk a drukarnią będzie przebiegała płynnie i bezproblemowo. Przygotowanie do druku różni się nieco w zależności od tego, do jakiej techniki druku przygotowuje się plik i co dokładnie ma zostać wydrukowane.

Najważniejsze informacje dotyczące druku

W przypadku materiałów do druku należy wygenerować pliki w trybie kolorystycznym CMYK. Należy pamiętać o tym, aby zamienić litery na krzywe, a rastrowe grafiki osadzić w pliku, aby nie sprawiały problemów przy próbie otwarcia go. Plik powinien mieć rozdzielczość minimum 300 dpi.

Poza tym należy pamiętać o tym, że wydruk jest robiony na większym papierze niż docelowy format i brzegi są docinane za pomocą gilotyny. Z tego względu należy przygotować odpowiednio duże spady. Są to marginesy, które wystają poza obręb pliku do druku służące na wypadek przesunięcia się papieru w trakcie docinania. Należy pamiętać o tym, że cięcie może się przesunąć również w drugą stronę i z tego powodu ważnych elementów czy tekstu nie powinno umieszczać się w odległości mniejszej niż 4 mm od linii cięcia.

O czym należy wiedzieć, przygotowując plik do wydruku w drukarni?

Linie gięcia, linie cięcia w specyficznym kształcie, czy uszlachetnienie druku nakłada się kolorami dodatkowymi. W ten sposób informuje się drukarnie o dodatkowych elementach, które trzeba wziąć pod uwagę w trakcie przygotowywania wydruku.

Przygotowując materiały wielostronicowe, okładkę powinno się przygotowywać tak, jak będzie ona wyglądała po druku, czyli strona 2 obok 3 i strona 4 obok 1. Z kolei wnętrze należy przygotować według kolejności stron, a już w drukarni nastąpi proces impozycji.

Drukarnia przygotowuje pliki, dostosowując je do specyfikacji maszyn i wielkości formatów papieru. Na tym etapie dodawane są znaczniki technologiczne, takie jak pasery, paski barwne, marki, linie cięcia.